Geometria kół

Geometria Wrocław

Koła ustawione idealnie równolegle zapewniają optymalne zużycie opon oraz paliwa. Czy w takim razie takie ustawienie zbieżności kół zapewni komfort jazdy? Niestety, wiąże się to również ze średnią zwrotnością. Powoduje gorszą kontrolę pojazdu podczas jazdy na prostej drodze.

By auto prowadziło się możliwie najlepiej, każdy producent określa ustawienia optymalne dla konkretnego modelu. To zalecany sposób ustawienia.

Fabrycznie ustawiona zbieżność kół jest kompromisem pomiędzy stabilnością jazdy, a zwrotnością na zakrętach.

Mówiąc wprost, źle ustawiona geometria kół (odbiegająca od zalecanych) wpływa nie tylko na odczuwanie stopnia przyjemności z jazdy. Może być również mniej bezpieczna.

Każdy właściciel auta ma preferencje dotyczące sposobu prowadzenia. Ale warto pamiętać, że z odpowiednim ustawieniem kół wiąże się nie tylko osobisty komfort.

Geometria kół a prowadzenie auta

Ustawienie kół ma wpływ na szereg czynników, na przykład:

 • stabilne pokonywanie zakrętów,
 • płynność jazdy i jazda we właściwym kierunku,
 • przewidywalność w dynamicznie zmieniających się okolicznościach i warunkach,
 • ścieranie się boku opony (utrzymanie opon w dobrej kondycji).

Ustawienie geometrii kół to w konsekwencji konkretne wrażenia z pokonywania zakrętów, przyczepności auta, ale wiąże się też i z szybkością, a w efekcie również kosztem eksploatacji.

Koła o dodatniej zbieżności to większy komfort jazdy i stabilność samochodu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie parametry to większe zużycie opon (w stosunku do zużywania opon ustawionych równolegle).

Z kolei w przypadku zbieżności ujemnej samochód na zakrętach reaguje szybciej – po skręcie wrócimy szybciej na prawidłowy tor jazdy.

Geometria 3D Wrocław

Codzienna jazda to pokonywanie zakrętów i wykonywanie szeregu manewrów. Z czasem stabilność samochodu zmniejsza się. Geometria kół wiąże się z ustawieniem kół w aucie względem podłoża. Ma zatem wpływ na to, jak auto będzie zachowywało się na drodze.

Wykonywana w naszym warsztacie geometria kół 3D polega na obrazowaniu zbieżności kół z użyciem nowoczesnych kamer. Pozwala na określenie, jakie jest położenie kół przednich i tylnych względem siebie. Pokazuje również, czy w konkretnym ustawieniu możemy mówić o dodatnim kącie pochylenia.

Sprawdzając i ustawiając geometrię kół, bierze się pod uwagę kilka regulowanych parametrów. Są to następujące elementy:

 • zbieżność kół (położenie kół przednich i tylnych w jednej osi),
 • kąt pochylenia (kąt zawarty między pionem a płaszczyzną koła),
 • kąt pochylenia sworznia zwrotnicy,
 • kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy (dot. osi skrętnej).

Geometria kół Wrocław cennik

Koszt ustawienia geometrii kół zależy oczywiście od rodzaju samochodu. Aktualne ceny uzyskasz, kontaktując się z naszym serwisem telefonicznie, mailowo lub poprzez wygodny formularz dostępny na stronie internetowej.

Można nas również odwiedzić osobiście – siedziba serwisu zlokalizowana jest we Wrocławiu, przy ulicy Robotniczej 72A. Nasi pracownicy to specjaliści w zakresie mechaniki samochodowej. Zapewniamy profesjonalne doradztwo, sprawną obsługę oraz diagnostykę z użyciem nowoczesnego, wysokiej jakości sprzętu.

Geometria kół w mieście Wrocław

Wciąż rosnąca liczba wypadków samochodowych sprawia, że coraz częściej w kontekście motoryzacyjnym mówi się o bezpieczeństwie jazdy.

Bardzo istotnym czynnikiem, który ma wpływ na podwyższenie komfortu jest fachowa geometria kół pojazdu. Wszelkie ustawienia i optymalne parametry są ściśle określone przez producentów.

Zadaniem kierowcy oraz mechaników zajmujących się danym samochodem jest utrzymanie tych parametrów w granicach tolerancji. Pozwala to na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom oraz ładunkom znajdującym się wewnątrz pojazdu.

Niezbędne jest zadbanie o regularne przeglądy ustawień. W naszym serwisie robimy to przy wykorzystaniu profesjonalnych i precyzyjnych przyrządów.

Zbieżność kół w autach osobowych – bezpieczeństwo jazdy

Odpowiednio wczesne wykrycie i wyeliminowanie usterek pozwala nie tylko na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa w trakcie jazdy, ale również wydłuża czas eksploatacji opon.

Kontrola oraz regulacja geometrii kół to przede wszystkim optymalizacja kątów i pozostałych ustawień samochodu, ściśle według danych dostarczonych przez producenta pojazdu. Ważne jest, żeby przed rozpoczęciem prac przeprowadzić szczegółową analizę zużycia opon.

Przyczyny złej geometrii kół

Złe ustawienie kół może objawiać się bardzo różnie. Do symptomów nieprawidłowej geometrii kół należą:

 •  szybsze zużycie poszczególnych elementów układu kierowniczego,
 •  przedwczesne i nierównomierne zużycie ogumienia,
 •  obniżona przyczepność pojazdu,
 •  podwyższone zużycie paliwa,
 •  zmniejszenie komfortu kierowania.

Ustawienie zbieżności kół – kiedy warto sprawdzić ustawienia geometrii

Sytuacje, w których należy prewencyjnie zadbać o kontrolę kół:

 •  po wymianie amortyzatora lub innych elementów zawieszenia,
 •  po zderzeniach, wypadkach i kolizjach.

Zaleca się jednak sprawdzanie zbieżności kół co najmniej raz w roku, bez względu na to, czy w tym czasie zdarzyły się przywoływane powyżej sytuacje – naprawy zawieszenia lub wymiany części i jaki jest komfort prowadzenia.

Szczególnie ustawienie kół zalecane jest po sezonie zimowym i zmianie opon. Zimą elementy układu kierowniczego mogą ulegać rozregulowaniu. Dotyczy to również elementów zawieszenia.

Ustawienie geometrii w mieście Wrocław

Chcesz cieszyć się wysokim komfortem jazdy i nie rezygnować z bezpieczeństwa na drodze? Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Gwarantujemy sprawną realizację zlecenia.

W ofercie naszego serwisu zapewniamy kompleksowe usługi związane z mechaniką pojazdów. Aby usprawnić klientom kontakt z naszym biurem, udostępniamy numer telefonu, adres mailowy oraz możliwość przesłania wiadomości przez formularz dostępny na stronie lub rezerwację online.

Umów się na ustawienie geometrii, diagnostykę, przegląd techniczny lub wymianę opon. Skontaktuj się z naszym biurem w przypadku pytań o konkretne usługi.